Zespół Szkół w Lubostroniu łączy się w bólu z rodzinami ofiar katastrofy samolotu pod Smoleńskiem.
Dyrekcja, grono pedagogiczne,
pracownicy oraz społeczność uczniowska
9 kwietnia odbył się Szkolny konkurs piosenki dla kl. 0 - III "WIOSNA, PIĘKNA I RADOSNA". Wykonawcy przygotowali piosenki o różnorodnej tematyce. Przeważająca jednak część utworów opowiadała o tym, jak barwna, wesoła i wspaniała jest wiosna. Prowadzącymi konkurs w tym roku byli uczniowie klasy I - Kornelia Cudo i Kamil Serafin. Oto wyniki. Uczniowie nagrodzeni: Julia Janik, Julia Przybylak, Nadia Kinka, Marta KIilichowska i Magda Świtała. Wyróżnienia zdobyli: Kasjan Różański, Faustyna Dziadek, Julia Balcerzak, Patrycja Draheim i Nicola Różańska. BRAWA! Zapraszam do galerii zdjęć. Organizator konkursu Halina Błaszczyk
19 marca w naszej szkole odbył sie konkurs recytatorski. Celem konkursu było wyłonienie uczniów, którzy wezmą udział w "Strofce". Uczestnicy prezentowali zarówno utwory poetyckie, jak i prozatorskie. Recytatorzy zwracali szczególną uwagę na cechy prozodyczne; wykazali się doskonałym opanowaniem utworów pod względem pamięciowym. Zwycięzcami wsród uczniów SP okazali się Robert Łakomy - II miejsce i Marcin Byrtek - III miejsce. II miejsce wśród gimnazjalistów przypadło Pawłowi Rzyszkowskiemu, III miejsce zajął Mikołaj Litwin, na wyróżnienie zasłużyła również Sylwia Umińska.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Agnieszka Budziak-Osińska
17 i 18 lutego uczniowie SP i Gimnazjum zmagali się z polską ortografią. Konkurs składała się z 2 części. Najpierw uczniowie rozwiązywali test ortograficzny, następnie pisali dyktando ze słuchu. Konkurs sprawdzał umiejętność zastosowania zasad ortograficznych w praktyce, tworzenie synonimów od podanych wyrazów, a także tworzenie skrótów i skrótowców. Mistrzami ortografii okazali się Weronika Miler (kl. IV, SP) i Paweł Rzyszkowski (kl. III Gimnazjum). Wśród uczniów SP II miejsce zajęli ex aequo Anna Piątkiewicz i Mateusz Kida, III miejsce przypadło Marcie Boroch. Wśród uczniów gimnazjalnych II miejsce zajęła Roksana Hawryluk, III - Daria Wiktorowicz.
Gratulujemy!!!
Agnieszka Budziak-Osińska
Dzień 30 marca w naszej szkole był wyjątkowy . Obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru . Odbyła się wielka uroczystość, podczas której uczniowie klasy IIb gimnazjum przybliżyli w skrócie historię i rozwój teatru. Całość była ilustrowana slajdami, fragmentami „Antygony” (wyk. kl. III gim. pod kierunkiem p. Agnieszki Maciejewskiej -Balcerzak ) i „Makbeta”(wyk. kl. IIa gim. Pod kierunkiem p. Agnieszki Budziak - Osińskiej) oraz zabawną inscenizacją związaną z operą (wyk. kl. V i VI SP pod kierunkiem p. Sylwii Bajdziak i p. Aldony Krupeckiej). Wielką uroczystość ubarwiły również występy Teatru Muzycznego (kl.I-III SP)pod kierunkiem p. Moniki Nowak i p. Haliny Błaszczyk , „Odlotowe kapcie” w wykonaniu Grupy Teatralnej „3.3” pod opieką p. Agnieszki Budziak – Osińskiej i p. Agnieszki Maciejewskiej – Balcerzak oraz inscenizacje baśni w języku niemieckim. Klasa III gim. zaprezentowała „Królewnę Śnieżkę”, natomiast Ib gim.- „Kopciuszka”. Uczniów przygotowała nauczycielka j. niemieckiego p. Ewelina Ziętek.
Podsumowaniem niezwykłej uroczystości było ogłoszenie wyników konkursu plastycznego i wiedzy o teatrze oraz nagrodzenie zwycięzców w poszczególnych konkursach i kategoriach. Oto zwycięzcy konkursu wiedzy o teatrze: Paweł Rzyszkowski, Dominika Chłodzińska, Kamil Serafin, Kornelia Cudo, Magda Świtała, Gracjan Draheim, Paweł Polaczek, Ola Wilińska, Przemek Świtalski, Piotr Dyl, Julia Chłodzińska, Paweł Nowak. Zwycięzcy konkursu plastycznego: afisz teatralny- Aleksander Nowak i Michał Płonka; projekt kostiumu teatralnego- Agata Brzykcy; ilustracja do ulubionej baśni- Julia Chodur.
Przygotowania do obchodów trwały cały miesiąc: lekcje o teatrze we wszystkich klasach – od I SP do III gimnazjum, zajęcia plastyczne przygotowujące do konkursu, liczne próby podczas zajęć pozalekcyjnych. Dzień podsumowujący okazał się pięknym przeżyciem dla całej społeczności uczniowskiej. Cudownie barwne dekoracje, inspirująca muzyka oraz ogromne zaangażowanie nauczycieli i uczniów sprawiły, że w szkole panowała bardzo uroczysta „teatralna” atmosfera. Po raz kolejny młodzi ludzie przekonali się, że teatr wcale nie jest nudny.
Dziękuję wszystkim zaangażowanym za współpracę a laureatom konkursów gratuluję
Agnieszka Maciejewska - Balcerzak
10 marca uczniowie klas pierwszych Gimnazjum oraz klasy szóstej Szkoły Podstawowej wzięli udział w niepowtarzalnym i jedynym w swoim rodzaju wykładzie popularnonaukowym, połączonym z obserwacjami nieba. Udział w spotkaniu zorganizowała p. Ewa Osmańska wraz z p. Joanną Komasińską.
Podczas multimedialnej prelekcji edukacyjnej w Bydgoszczy przybliżono nam następujące zagadnienia:
- historia astronomii, jej praktyczne zastosowanie w wielu dziedzinach wiedzy
- skala i struktura Wszechświata
- narodziny, życie i śmierć gwiazd
- Układ Słoneczny – powstanie planet, warunki na nich panujące, życie pozaziemskie
-ekologia – czym jest efekt cieplarniany, jak go odkryto i jakie wywołuje skutki.
Spotkanie poprowadził p. Aleksander Trębacz z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach, który zaprezentował również wysokiej jakości zdjęcia zjawisk astronomicznych utrwalonych podczas ekspedycji zarówno w Polsce, jak i na świecie.
Na zakończenie zobaczyliśmy fotoreportaż z wyprawy do Meksyku ekipy z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. Celem tej wyprawy była obserwacja całkowitego zaćmienia Słońca.
W związku z tym że warunki atmosferyczne dopisały, po prelekcji mogliśmy wziąć udział obserwacjach wybuchów słonecznych przez teleskop Coronado H-alpha
Serdecznie zapraszamy do galerii zdjęć…:):)
Ewa Osmańska
Po raz kolejny uczniowie gimnazjum mieli okazję uczestniczyc w wycieczce edukacyjnej w ramach programu „Za rękę z Einsteinem – edycja II”. 24-25 marca odwiedziliśmy Poznań. Wycieczkę rozpoczelismy od Zakładów Cegielskiego. Z pomocą przewodnika obejrzeliśmy tereny firmy i hale produkcyjne, w których powstają ogromne silniki do statków. Mieliśmy okazję oglądać miasto podczas przejażdżki zabytkowym tramwajem. Odwiedziliśmy także Muzeum Komunikacji Miejskiej. Oczywiście nie zabrakło spaceru po starówce i spotkania z koziołkami w samo południe. Pierwszy dzień zakończyliśmy wizytą w Parku Wodnym. Drugi dzień był dniem odkrywcy. Gościliśmy w Obserwatorium Astronomicznym, oraz Muzeum Archeologicznym gdzie obejrzeliśmy wystawę dotyczącą życia i śmierci w Starożytnym Egipcie oraz wzięliśmy udział w dwóch lekcjach muzealnych – „Narodziny metalurgii” oraz „Archeolog i jego praca”. Nie zabrakło też wizyty w słynnym Starym Browarze.
Podczas całej wyprawy uczniom towarzyszyli: p. Elżbieta Szymczak, p. Joanna Komasińska, p. Dominika Borzych oraz pani pilot, p. Krysia, która wymyslała nam najrózniejsze pytania abysmy mogli zdobywa tzw. Einsteiny. W drodze powrotnej za einsteinowskie pieniądze licytowalismy drobne upominki.
Do domu wróciliśmy zadowoleni, z ogromem nowej wiedzy i doświadczeń.
Zapraszam do galeri zdjęc.
D. Borzych
Dziasiaj odbył się gminny konkurs "Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym". Organizatorem akcji był Burmistrz Miasta Łabiszyna. Naszą szkołę po wcześniejszych, wewnętrznych eliminacjach reprezentowały następujące zespoły: I Paweł Rzyszkowski, Daria Wiktorowicz, Lidka Derdowska; II Patrycja Słonina, Klaudia Wiktorowicz, Sylwia Koczikowska. Gminny konkurs składał się z dwóch części. Na początku drużyny rozwiązywały test (każdy członek zespołu własny), następnie w finale ustnie odpowiadaly na wylosowane pytania.
I miejsce zajęła nasza drużyną z Lubostronia. Paweł, Daria i Lidka wykazali się największą wiedzą o samorządzie wśród uczestniczących w zmaganiach gimnazjalistów z gminy Łabiszyn. Uczniowie otzymali pamiątkowy dyplom oraz wartościowe nagrody. Teraz przed nami etap powiatowy i dalsza praca.
Serdecznie gratuluję i życze dalszych sukcesów - nauczyciel wiedzy o społeczeństwie Julita Jasewicz.
W minionym tygodniu odbył się na terenie naszej szkoły kolejny już mini biwak. Tym razem w spotkaniu wzięli udział członkowie Rady Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum wraz z opiekunem p. Ewą Osmańską!!!!
A co ciekawego można robić podczas noclegu w szkole…???
Zapraszamy do galerii zdjęć… :):):)
Ewa Osmańska
26 lutego odbyło się podsumowanie Gminnego Konkursu Plastycznego "Nowy rok - nowe marzenia". Goście, którzy przybyli na podsumowanie, mieli okazję podziwiać prace wszystkich uczestników - wystawa pokonkursowa wzbudziła duże zainteresowanie i podziw oglądających. Okazało się, że mamy mnóstwo marzeń i życzeń związanych z 2010 rokiem i potrafimy je w sposób bardzo pomysłowy zilustrować. Wszyscy uczestnicy zasługują na słowa uznania i wielkie brawa. A oto zwycięzcy: Oskar Kozłowski, Filip Bizon, Przemek Świtalski, Klaudia Baran, Wiktoria Światowa, Natalia Umińska, Marta Kropińska, Sylwia Najmowska i Marta Łapka. Elementem kulminacyjnym spotkania były wspólne zabawy i konkurs na najciekawszego bałwana narysowanego z zasłoniętymi oczami. Wszyscy aktywnie i z dużą radością uczestniczyli w propozycjach przygotownych przez organizatorów. Było super miło!
Dziękujemy za udział w spotkaniu pokonkursowym, a małym i dużym artystom życzymy wielu sukcesów, nie tylko plastycznych. Szczególne podziękowania dla p. T. Osińskiej i p.D. Borzych, ktore udzieliły nam gościny w świetlicy socjoterapeutycznej.
Zapraszamy do galerii.
Organizatorki konkursu: M. Nowak, H. Błaszczyk
W dniach 01-03 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w rekolekcjach wielkopostnych. Spotkania odbywały się zarówno w kościele i szkole. W czasie nauk rekolekcyjnych uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zastanowienia się nad potrzebą czasu rekolekcji, nad łaską Bożą, krzyżem Jezusa, modlitwą, wiarą, miłością i eucharystią. Od ducha człowieka, bowiem, zależą najważniejsze sprawy w naszym życiu.
Myślę, że te rekolekcje były jedyną okazją aby odpocząć przede wszystkim od codzienności, przyjąć głęboko do serca usłyszane słowa, przemyśleć drogę, którą kroczą i świadomie odpowiedzieć na głos sumienia poprzez świadectwo życia. Rekolekcje uświadomiły uczniów, że Bóg jest wśród nas i nieustannie obdarza bas łaską a przykład Chrystusa udowodnił, że krzyż i cierpienie jest naturalnym składnikiem naszego życia, które z pokorą trzeba przyjąć.
Przez te trzy dni znaleźliśmy się w przestrzeni innego wymiaru, w której panują swoiste prawa.
Daj Boże abyśmy zachowali te prawa niezależnie od czasu i miejsca, by znalazła się rekolekcyjna spowiedź, komunia święta i uwielbienie Boga modlitwą, byśmy z sercem przygotowali się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
Magdalena Olszewska-Sikora
W minioną środę, 24 lutego 2010 roku uczniowie klasy III gimnazjum po raz ostatni brali udział w praktycznej lekcji techniki związanej z działem programowym pod nazwą "Czy wiesz, co jesz ?" Przez niemal dwa miesiące uczniowie na lekcjach przygotowywali m.in. kanapki, sałatki, pasty do chleba, owocowe szaszłyki. Tego typu lekcje prowadzone są w naszej szkole już od kilku lat i zawsze cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Także i w tym roku uczniowie popisali się przede wszystkim wysoką higieną w czasie pracy i po jej zakończeniu, kunsztem i wyjątkowym smakiem wykonywanych potraw oraz zgodnym z zasadami savoir - vivru podaniem potraw na stół. Dziękuję bardzo wszystkim uczennicom i uczniom klasy III za wspaniałości kulinarne, króre miałam okazję degustować na lekcjach oraz za przesympatyczną atmosferę w czasie zajęć . Życzę Wam powodzenia w samodzielnych już teraz "zmaganiach" w kuchni. A wszystkich zapraszam do galerii zdjęć.
Marzena Urban
Uczniowie klasy czwartej szkoły podstawowej, w ramach lekcji historii uczestniczyli w projekcie „Pradzieje człowieka” . Pracując w zespołach pod kierunkiem nauczyciela - Julity Jasewicz, zapoznali się z warunkami życia i dokonaniami człowieka pierwotnego. Czas przygotowania projektu do realizacji wynosił trzy tygodnie.
W piątek, 19 lutego 2010 r. zaprezentowali efekty pracy w obecności gości: młodszych kolegów i koleżanek z klasy II i III, którzy przybyli z wychowawczyniami Moniką Nowak i Aliną Miławską. Obecna była również grupa uczniów świetlicy z opiekunem Marzeną Urban. Po pokazie multimedialnym nauczyciela historii, nastąpiła prezentacja grup: zbieraczy, myśliwych, rolników i hodowców, budowniczych oraz rzemieślników. Uczniowie przedstawiali sposoby zdobywania pożywienia, miejsca powstawania i wygląd pierwszych osad, narzędzia codziennego użytku, biżuterię i stroje pradawne. Myśliwi zagrali również scenkę polowania na mamuta. Na zakończenie odważni goście mieli okazje skorzystać z malowania twarzy na styl człowieka pierwotnego.
Po zakończeniu projektu pozostały ciekawe materiały, które mogą być wykorzystywane w szkole w kolejnych latach.
Zapraszam do galerii zdjęć.
Julita Jasewicz
Uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej przenieśli się dziś w lodowy antarktyczny świat!!!
Wzięli udział w zajęciach poprowadzonych przez nauczyciela geografii p. Ewą Osmańską. Wcześniej dzieci wraz z wychowawcą p. Aliną Miławską omawiały lekturę „Zaczarowana zagroda”, której głównym bohaterem jest pingwinek Elegancik.
I dlatego dziś mali geografowie odszukiwali Antarktydę na mapie fizycznej świata i na globusie, kolorowali również lodowy kontynent. Po dzisiejszych zajęciach potrafią również wskazać przykładowe wyspy i półwyspy Antarktyki.
Wiedzą również jak wygląda góra lodowa i jakie zwierzęta zamieszkują omawiany kontynent. Dzieci oglądały również zdjęcia przykładowych lodowców, gór lodowych i zwierząt zamieszkujących Antarktykę.
Maluchy podczas trwania zajęć były bardzo aktywne, wykazywały duże zainteresowanie tematem, chętnie podchodziły do mapy i dlatego postanowiliśmy, że … ciąg dalszy nastąpi i już niedługo spotkamy się kolejny raz, by bliżej poznawać ciekawe zakątki naszego globu…
Zapraszamy wszystkich do galerii zdjęć
Ewa Osmańska, Alina Miławska