Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Święto pieczonego ziemniaka.
NIESPODZIANKA DLA NAUCZYCIELI OD TYGRYSKÓW I KUBUSIÓW
14 października to wyjątkowe święto dla wszystkich pracowników szkoły. Tygryski i Kubusie, oprócz życzeń i laurek, postanowiły tego dnia dać wyjątkowy prezent nauczycielom pracującym w naszej szkole. Przedszkolaki rozdawały wraz z życzeniami KUPONY DLA NAUCZYCIELI. Każdy z nauczycieli mógł zabrać dla siebie kupon, którego najbardziej potrzebował. Można było zabrać ze sobą kupon na kreatywność, zastrzyk energii, wolny dzień, dodatkową dawkę cierpliwości, uśmiech dyrektora, przerwę bez dyżurów, czas dla siebie oraz dzień po królewsku. Z informacji uzyskanych od nauczycieli, wynika, że wszystkie „kuponowe życzenia” spełniały się. Przekonała się o tym p. Joanna Komasińska, która zaraz po zabraniu ze sobą kuponu na uśmiech dyrektora została obdarowana pięknym uśmiechem p. dyrektor. Cała akcja przedszkolaków spotkała się z dużą sympatią i uśmiecham na twarzach nauczycieli.
ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ
Mirela Szumacher-Piaskowska
Święto pieczonego ziemniaka
W piątkowe popołudnie, 27 pażdziernika Rada Samorządu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum spotkała się, aby wspólnie świętować wraz z opiekunami p. A. Krupecką i J. Jasewicz "Dzień Pieczonego Ziemniaka". Spotkanie miało na celu integrację zespołu uczniów wybranych przez społeczność szkolną, omówienie planu pracy na najbliższe miesiące oraz wspólną zabawę.
Nie zabrakło konkursów "ziemniaczanych" - rzut ziemniakiem do celu, obieranie najdłuższej obierki z ziemniaków oraz wciąganie cukierków zawieszonych na nitce, czy odgadywanie postaci. Oczywiście całe spotkanie odbyło się na świeżym powietrzu, przy ognisku apetyt dopisywał i chętnie zjedliśmy pieczone ziemniaki z bułeczką. Było bardzo wesoło i sympatycznie :)
J. Jasewicz
PRZEDSZKOLAKI W MULTIKINIE na spektaklu teatralnym
Dzieci obejrzały spektakl pt. „Czarodziejski ołówek”. Historia o niezwykłych przygodach Michasia, który uwielbia rysować wszystko to, co go otacza. Pewnego dnia otrzymuje od staruszka zaczarowany ołówek i od tej chwili życie chłopca zmienia się całkowicie. Wszystko co narysuje czarodziejskim ołówkiem natychmiast się materializuje. Michaś przeżywa mnóstwo przygód, poznaje nowych ludzi i ochoczo pomaga wszystkim wkoło.
Teatr rozwija dzieci intelektualnie, wzbogacając ich świat nowymi treściami. Dzieci podczas spektaklu stykają się z normami społecznymi, wartościami, bohaterami pozytywnymi i negatywnymi. Wczesne kontakty ze sztuką zachęcają do własnej twórczości i kształtują u dziecka głębokie przeżycia artystyczne.
Przedszkolaki z niezwykłym zainteresowaniem obejrzały przedstawienie. Dla wielu maluchów była to pierwsza wizyta w teatrze. Z wypiekami na twarzach patrzyły na przygody naszych bohaterów. Aktorzy, prawdziwa scena, muzyka oraz bajecznie kolorowe kostiumy przyciągały uwagę młodych widzów i wywołały na wielu twarzach prawdziwy zachwyt. Znakomita gra aktorów sprawiła, że dzieci z dużym zainteresowaniem śledziły spektakl od początku do końca. Nie zapomniały także nagrodzić aktorów gromkimi brawami. Po powrocie do przedszkola dzieci jeszcze długo opowiadały o swoich osobistych wrażeniach i spostrzeżeniach związanych ze spektaklem.
Jolanta Radecka
Zapraszam do galerii zdjęć
Misjonarz w naszej szkole
Dnia 23 października w naszej szkole odbyło się spotkanie z księdzem misjonarzem, który pracował w Wenezueli, ks. Przemysławem Tabaczką.
Już od pierwszej chwili zachwycił nas swoją otwartością, radością i niesamowitym temperamentem.
Nasz gość przywiózł nam swój krzyż misyjny, który otrzymał w uroczystość św. Wojciecha w Gnieźnie przed wyjazdem na misje.
Prezentował różne pamiątki z Wenezueli, a wśród nich figurkę Matki Bożej z Coromoto, patronkę Wenezueli, wenezuelską flagę, instrumenty np. kastaniety, marakasy, czy figurkę z muszelek wykonaną dla odwiedzających ten piękny, ciepły kraj. Ksiądz Przemek pokazał strój, charakterystyczny dla regionu andyjskiego - ponczo i kapelusz filcowy, w który ubrał pana Tomka, naszego woźnego.
Ksiądz misjonarz uczył dzieci słówek z języka hiszpańskiego, przy tej okazji opowiadał zabawne historie związane z błędami językowymi, które popełniał na początku pobytu na misji (mówił, jak istotny w języku hiszpańskim jest akcent).
Od naszego gościa dowiedzieliśmy się jak odkrył swoje powołanie do kapłaństwa i do misji, oraz przedstawił nam swoją parafię El Jarillo.
Dzieci z uwagą i podziwem słuchali księdza misjonarza.
Wszyscy jesteśmy zafascynowani spotkaniem i czekamy na kolejne....
Zapraszamy do galerii zdjęć
XVII Dzień Papieski "Idźmy naprzód z nadzieją"
Kres jest tak niewidzialny jak początek
Wszechświat wyłonił się ze Słowa i do Słowa też powraca…
I tak przechodzą pokolenia…..
A przecież nie cały umieram,
To co we mnie niezniszczalne trwa!
Tymi słowami uczniowie Zespołu Szkół w Lubostroniu rozpoczęli apel poświęcony wspomnieniom o ukochanym papieżu.
Minęło już dwanaście lat jak odszedł od nas Ojciec Święty – Jan Paweł II. Młodzież przedstawiła znamienne słowa, modlitwy i poezję znamiennego Polaka. To szczególne spotkanie z Janem Pawłem II było pełne wzruszeń, wspomnień i refleksji.
Dzieci z klas 1-3 także zachęciłam do udziału w obchodach Dnia Papieskiego poprzez katechezę poświęconą pamięci Jana Pawła II.
XVII Dzień Papieski obchodziliśmy pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją”.
Celem katechezy było upamiętnienie najważniejszych wydarzeń z życia Karola Wojtyły, zapoznanie uczniów z bogatym życiem i działalnością Wielkiego Polaka, oraz zachęcenie do naśladowania Jana Pawła II. W drugiej części katechezy dzieci samodzielnie wykonały laurki dla Jana Pawła II.
Każda praca była piękna a dzieci zadowolone. Szczególne podziękowania należą się dzieciom, DZIĘKUJĘ!!!!
Zapraszam do galerii zdjęć. Magdalena Olszewska-Sikora
ŚWIĘTO MARCHWEKI U TYGRYSKÓW I KUBUSIÓW
MARCHEW to warzywo smaczne i zdrowe, a także lubiane praktycznie przez wszystkich. Jedzenie marchewki pozwala dostarczać organizmowi potrzebnych witamin i składników mineralnych.
Dnia 20.X.2017r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy święto marchewki. Tego dnia otrzymaliśmy list od zaprzyjaźnionego zajączka Szarusia. Przygotował on dla nas specjalne marchewkowe zadania. Pani przeczytała wiersz J. Brzechwy „Marchewka”. Nasza przedszkolna sala zamieniła się w marchewkowy ogród, wszyscy musieliśmy odnaleźć marchewkę a potem wykonać z nią specjalny taniec. Kolejnym zadaniem było ułożenie marchewkowych puzzli. na zakończenie Szaruś zaproponował nam wykonanie pracy plastycznej – marchewka. Oczywiście bez świeżo wyciskanego marchewkowego soku by sie nie obeszło. Był pyszny i zdrowy mniam.
Pozdrawiamy marchewkowo!
Jolanta Radecka
Zapraszam do galerii zdjęć
Wrzesień to miesiąc pełen wydarzeń związanych z organizacją pracy w danym roku szkolnym. Wybory do władz Samorządu Uczniowskiego to jedno z ważnych wydarzeń dla społeczności szkolnej.
Zespół Szkół w Lubostroniu przystąpił do drugiej edycji ogólnopolskiej akcji „Samorządy Mają Głos”, której celem jest wsparcie szkół w organizacji i przeprowadzeniu demokratycznych wyborów do władz samorządu uczniowskiego. Dołączyliśmy do kilkuset szkół w całej Polsce. W ramach akcji wyłoniliśmy władze Samorządu Uczniowskiego. Ze zgłoszonych kandydatów, największą ilość głosów uzyskali:
Klasy 4-6 szkoły podstawowej:
1. Wiola Jarolewska
2. Agata Lemańska
3. Oliwia Rucińska
4. Małgorzata Woźniak
5. Maria Mika
6. Aleksandra Kowalczyk
Klasy VII, II -III gimnazjum:
1. Kornelia Cudo
2. Patrycja Kupis
3. Joanna Piątek
4. Anna Wiatr
5. Filip Przybylski
6. Hanna Kotlarek
7. Julia Pijarowska
8. Marcin Hernet
Nad przebiegiem wyborów czuwała Komisja w składzie: Marika Muszyńska, Agata Balcerzak, Natalia Chróśniak, Oskar Ossowski, Mikołaj Balcerzak, Aleksandra Jurek, Zuzanna Dyduch. Koordynatorami projektu były panie Julita Jasewicz i Aldona Krupecka.
Przed władzami SU dużo pracy, ale wierzymy, że będą chętnie angażować się w prace na rzecz szkoły i dbać o uczniowskie,interesy.
Julita Jasewicz
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Edukacji Narodowej 2017.
,, Nauczyciel ma wpływ na wieczność. Nie jest bowiem w stanie określić, gdzie kończy się jego oddziaływanie"
( H.B. Adams)
13 października w sposób bardzo uroczysty obchodziliśmy w szkole Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji Samorząd Uczniowski pod kierunkiem opiekunów przygotował akademię. Na poczatku zaprezentowano przekrój szkolnictwa przez różne epoki, a w drugiej części w sposób humorystyczny przedstawiono różne typy osobowości nauczycieli oraz uczniów. Podczas, uroczystości podziękowano nauczycielom, administracji oraz obsłudze za życzliwość, trud i poświęcenie wkładane w edukację oraz wychowanie. Wyrazem tej wdzięczności oprócz ,, ciepłych" słów były także kwiaty, które wręczono wszystkim pracownikom szkoły. Za oprawę muzyczną dziękujemy koledze Pawłowi Tomaszewskiemu.
Zapraszamy do galerii zdjęć.
Aldona Krupecka i Julita Jasewicz.
211 rocznica urodzin Stefana Garczyńkiego lekcją patriotyzmu dla gimnazjalistów.
13 października 2017r. gimnazjaliści mieli przyjemność zobaczyć niezwykłe widowisko (w oranżerii lubostrońskiej) związane z "Legendą o Stefanie Garczyńskim". Garczyński poeta, uczestnik powstania listopadowego , przyjaciel Mickiewicza - był silnie związany z Lubostroniem. Wcześnie osierocony przybywa do pałacu w Lubostroniu pod opiekę siostry ojca, Antoniny z Garczyńskich hr. Skórzewskiej. Rodzina Skórzewskich słynęła nie tylko z patriotyzmu, szczyciła się również bogatym księgozbiorem w lubostrońskim pałacu, z którego młody Garczyński korzystał i który niewątpliwie ukształtował jego charakter. Przyjażń Garczyńskiego z Mickiewiczem okazała się bardzo owocna, gdyż dzięki Garczyńskiemu doszło do spotkania Wieszcza z profesorem Eduardem Gansem, który podsunął Mickiewiczowi pomysł napisania "epopei Napoleońskiej" (w domyśle "Pana Tadeusza"). Ponadto relacja Garczyńskiego,(który był adiutantem Jana Nepomucena Umińskiego), dotycząca obrony Reduty nr 54, natchnęła Mickiewicza do napisania poematu "Reduta Ordona - opowiadanie adiutanta". Gimnazjaliści mieli możliwość wysłuchania niezwykle przejmującej recytacji "Reduty Ordona..."- utworu sławiącego odwagę i bohaterstwo "polskiego żołnierza". Radość tym większa, ponieważ w widowisku uczestniczyli utalentowani uczniowie Teatru Muzycznego prowadzonego pod kierunkiem p.Moniki Nowak i p.Halinki Błaszczyk. Opracowała: R. Słowińska
Uczestnicy Teatru Muzycznego ponownie spotkali się ze znakomitym aktorem i mimem, by szkolić swoje umiejętności teatralne. Znowu było rewelacyjnie, zabawy, gry, pełno śmiechu i radości. Dzieciaki zachwycone, panie równie mocno:):):).
To było wydarzenie, które zapadnie nam mocno w pamięci....
Zapraszamy do galerii zdjęć.
Halina Błaszczyk, Monika Nowak
LEKCJA RELIGII Z HUMOREM :)
Podsumowanie działu metodą projektu? Nie… zabawa byłaby lepsza!
...a może to połączyć?!
Mając świadomość, że samopoczucie dziecka wyraża się poprzez aktywność i zabawę oraz interesujące zajęcia, do stosowanych już metody pracy należałoby dodać więcej… zabawy.
Dział II zawierający treści od stworzenia świata i doskonałości Bożej Miłości po nieposłuszeństwo człowieka i konieczność jego nawrócenia oraz powrotu do Boga miał być podsumowany tradycyjnymi metodami. W ostatniej chwili powstał pomysł by skonstruować grę planszową, uwzględniającą poznane w tym dziale treści, terminy i pojęcia. Na wykonanie zadania uczniowie otrzymali dwa tygodnie, następnie zaprezentowali swoje gry, przedstawili zasady i instrukcje. Po prezentacjach był czas na zabawę!
Celem projektu było rozwijanie logicznego myślenia i działania, rozwijanie i uczenia cierpliwości, wytrwałości i koncentracji.
Gry wykonanie przez uczniów można zaproponować całej rodzinie – wciągają w niezwykłą przygodę, dzięki której gracz sprawdza, pogłębia i zdobywa wiedzę na dany temat. Każda gra wykonana została samodzielnie, zapewniała emocjonującą zabawę a miejsce rywalizacji zastąpiła współpraca i wzajemny szacunek.
Zapraszam do galerii zdjęć
Magdalena Olszewska-Sikora
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Goście z Niemiec na lekcjach w kl. III gimn..
We wtorek uczniowie klas III gimnazjum mieli niecodzienną szansę rozmawiania w j. niemieckim z tzw. Muttersprachler (native speaker), panem Sebastianem Fuchs -wykładowcą na Uniwersytecie w Getyndze i panią Katarzyną Borkowską -naszą absolwentką, od 5 lat studentką medycyny na Uniwersytecie w Rostocku.
O możliwości uczestniczenia w naszych lekcjach uczniowie dowiedzieli się w poniedziałek i mimo bardzo krótkiego czasu na przygotowanie, wykorzystali go w 100 procentach! Jestem dumna z ich pracy przed, a co jeszcze ważniejsze, z aktywności podczas zajęć z p. Kasią i p. Sebastianem. Przez całe dwie godziny uczniowie z radością i pełnym zapałem uczestniczyli w 2 zajęciach, prowadzonych metodą projektu:
1. Interview mit Sebastian F. -uczniowie podzieleni na trzy zespoły opracowywali listę pytań wg określonych kryteriów, następnie kolejno pytania zadawane były panu Sebastianowi, a odpowiedzi każdej z grup notowane. Za poprawnie zadane pytanie i komunikatywność grupa otrzymywała od p. Kasi 5 patyków konstrukcyjnych, jako nagrodę. Ostatecznie każdy zespół miał stworzyć z nich dowolną budowlę i tu również uczniowie wykazali się kreatywnością, bowiem powstały: Brandenburger Tor, Koelner Dom i Deutsche Fahne!
2. Eine kleine Landeskunde -uczniowie pracowali w trzech zespołach nad zebraniem ciekawych informacji dotyczących ogólnej wiedzy o kulturze i tradycjach Niemiec oraz o niemieckich Landach: Mecklemburg-Vorpommern i Niedersachsen. Efekty prac przedstawili na plakatach i wygłosili referaty. Podczas realizacji zadania otrzymywali wsparcie naszych gości.
Pani Katarzynie i Panu Sebastianowi dziękujemy najserdeczniej za ich wkład w naszą wiedzę o Niemczech oraz za to, że w tak przyjazny sposób wsparli nasze umiejętności porozumiewania się w j.niemieckim!
Zapraszamy do galerii zdjęć! TUTAJ KLIKNIJ
- Agnieszka Pogiel-Kantorska
W klasie II wielkie zamieszanie. Wszyscy rozemocjonowani, fartuchy i czapki kucharskie ubrane, wszyscy gotowi do wykonania zadania. Robienie surówki to trudne zadanie. Krojenie, tarcie, obieranie to wielka sztuka dla uczniów klasy II.
Jednak najważniejszy był cel naszego spotkania. Chcemy propagować zdrowe żywienie, chcemy zawsze pamiętać, że owoce i warzywa powinny być w naszym codziennym menu..., bo zdrowie jest najważniejsze!!!
Monika Nowak
Światowy Dzień Zwierząt czyli World Animal Day jest świętem obchodzonym 4 października. W Kościele jest to dzień wspominania świętego Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt czyli World Animal Week trwający do 10 października. Święto to ustanowiono, aby zmienić zachowanie i stosunek ludzi do zwierząt i uświadomić człowiekowi, że zwierzę to istota żywa, czująca, która także ma swoje prawa.
Tego dnia dzieci z grupy Kubusie i Tygryski dowiedziały się ja należy troszczyć się o zwierzęta, złożyły Ślubowanie Przyjaciela Zwierząt. Zdobytą wiedzę mogły sprawdzić w grze dywanowej „Przyjaciel zwierząt”. Na zakończenie każdy przedszkolak opowiedział o swoim zwierzaku i wykonał rysunek swojego pupila.
PRZEDSZKOLAK PRZYJACIELEM ZWIERZĄ
Chcesz być przyjacielem zwierząt?
Jeśli tak, musisz pamiętać o podstawowych zasadach:
Jolanta Radecka
Zapraszam do galerii zdjęć
DZIEŃ UŚMIECHU U TYGRYSKÓW I KUBUSIÓW
To radosne święto obchodzone jest od 1999 roku w każdy pierwszy piątek października. Pomysłodawcą tego święta był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej buźki "smiley face" stworzonej w 1963 roku. Kubusie i Tygryski w piątek 06.X.2017 obchodziły ŚWIATOWY DZIEŃ UŚMIECHU. Tego dnia w przedszkolu było wyjątkowo wesoło. Uśmiech można było dostrzec na twarzach wszystkich przedszkolaków. Kubusie i Tygryski uczyły sie odgadywać emocje, a także sami prezentowali emocje towarzyszące im na codzień. Naśladowaliśmy śmiech różnych postaci. Śmialiśmy sie jak wielkoludy i czrownice. Pomysłów było całe mnóstwo. Tego dnia dzieci przeprowadziły akcje na terenie szkoły "Podaruj uśmiech". Wraz z wychowawcami rozwieszały na terenie szkoły wesołe buźki, które starsi koledzy mogli wziąć ze sobą do domu. Przedszkolaki swoją akcją chciały wywołać uśmiech u swoich starszych kolegów i koleżanek, a także pracowników szkoły. Przedszkolaki dobrze wiedza, że swoim zachowaniem, miłym gestem mogą wywołać uśmiech na czyjejś twarzy. Każdy Tygrysek i Kubuś wziął udział w sesji zdjęcowej w wesołej foto budce. Przedszkolaki robiły sobie wesołe zdjęcia z wybranymi przez siebie śmiesznymi rekwizytami. Na koniec przedszkolaki wykonały uśmiechniętą bużkę, która ma im przypominać jak ważny na codzień jest uśmiech.
Mirela Szumacher-Piaskowska
ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ
Dzień Chłopaka w przedszkolu
W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
Witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
Innych przyjemności już nawet nie zliczę!
Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach
Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września.
Jolanta Radecka
Zapraszam do galerii zdjęć
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA U TYGRYSKÓW I KUBUSIÓW
W czwartek 05.X.2017 u Kubusiów i Tygrysków odbył się DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA. Inicjatywę tą obchodzimy w naszym przedszkolu już po raz trzeci. Tego dnia dzieci przyniosły do przedszkola swoje ulubione książki, o których opowiadały koleżankom i kolegom z grupy. Rysowały również swoich ulubionych książkowych bohaterów. Bawiły sie w bajkowe kalambury, rozwiązywały zagadki o swoich ulubionych książkowych postaciach z bajek, baśni i wierszy. Cały dzień poświęcony był głośnemu czytaniu literatury dziecięcej. Dzień głośnego czytania otworzyła pani Dyrektor Alina Borkowska, która przeczytała dzieciom książkę pt. „Kot w butach”, a p. Dyrektor Ewa Kczmarek zaprezentowała wiersz pt."Poczta". Wychowawcy przedszkolaków p.Jolanta Radecka i p. Mirela Szumacher Piaskowska przedstawiły swoje ulubione bajki z dziećiństwa. Do udziału w tej inicjatywie nauczycielki przedszkola zaprosiły także pracowników szkoły oraz rodziców. Dzieci mogły wysłuchać bajek i wierszy w wykonaniu p. Renaty Chełminiak, p. Marleny Gawrońskiej, p.Marzeny Jankowskiej, p. Wiesławy Zawadzkiej. Na sam koniec bajki zaprezentowała p.Joanna Rucińska mama Marceliny z grupy Kubusiów.
Nauczycielki przedszkola bardzo dziękują wszystkim, którzy wzięli udział w DNIU GŁOŚNEGO CZYTANIA.
ZAPRASZMY DO GALERII ZDJĘĆ
Mirela Szumacher-Piaskowska