GÓRA GROSZA 2015 - PODSUMOWANIE
JLOŚĆ ZEBRANYCH MONET
1 groszowych - 5231; 2 groszowych - 2967
5 groszowych - 1461; 10 groszowych - 235
20 groszowych - 116; 50 groszowych - 2
W gimnazjum najwięcej zebrała klasa I - 3611 monet
W szkole podstawowej klasa VI - 2028 monet
W szkole łącznie zebraliśmy 10012 monet
BRAWO!!!
Co uczniowie klasy II i III wiedzą na temat zwyczajów bożonarodzeniowych?
Co oznacza słowo wigilia? Ile osób siedzi podczas wieczerzy? Co symbolizuje sianko pod obrusem? Kiedy rozpoczynamy wieczerzę wigilijną? Było mnóstwo pytań, dużo ciekawych nowych informacji na temat zwyczajów i tradycji bożonarodzeniowych.
Potem nastąpiło podsumowanie - oczekiwany teleturniej wiedzy o świętach. Były nagrody, był również słodki poczęstunek, ... a dzieci wiedzą wiecej!
Pani Halina Błaszczyk zaprasza do galerii zdjęć.
Monika Nowak
Teatr Muzyczny z wizytą w Barcinie
Dnia 16 grudnia uczestnicy Teatru Muzycznego pod kierunkiem pani Haliny Błaszczyk i pani Moniki Nowak, odwiedzili podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Barcinie. Dzieci zaprezentowały Jasełka, śpiewały kolędy, deklamowały wiersze oraz składały życzenia bożonarodzeniowe.
Widzowie entuzjastycznie reagowali na występ, nagradzali aktorów brawami i przyłączali się do kolędowania. Była radość i łzy wzruszenia, dzięki czemu wiemy, że warto....
Nadziei – by nie opuszczała,
radości – by rozweselała,
miłości – by obrodziła,
dobroci – by zawsze była – …
życzy z okazji Świąt Bożego Narodzenia "Teatr Muzyczny"
Pani Halina Błaszczyk zaparasza do galerii zdjęć.
Monika Nowak
Monika Nowak
My room
Uczniowie klasy piątej przygotowali na lekcję języka angielskiego opis pokoju wraz z ilustracją. Chętne osoby zrobiły modele swoich pokoi, z których przygotowaliśmy wystawę. Niektóre pokoje są tak piękne, że chciałoby się w nich zamieszkać…
Zapraszam do galerii zdjęć. Beata Wiącek
Śladami pierwszych ludzi na Ziemi
Klasa czwarta szkoły podstawowej zakończyła pracę nad projektem przedmiotowym „Śladami pierwszych ludzi na Ziemi”. 2 kwietnia podczas lekcji historii uczniowie zaprezentowali swoje odkrycia o dokonaniach człowieka pierwotnego.
W klasie powstały stanowiska badawcze a zespoły uczniowskie przedstawiły sposoby zdobywania pożywienia przez pierwszych ludzi, miejsca powstawania i wygląd pierwszych osad, narzędzia codziennego użytku, biżuterię i stroje pradawne. Powstał nawet mini szałas i specjalna hodowla roślin.
W lekcji uczestniczyli także goście - młodsze koleżanki i koledzy z klasy II , którzy przybyli z wychowawcą Haliną Błaszczyk. Po pokazie multimedialnym nauczyciela historii, każda z grup chętnie odpowiadała na pytania dotyczące swoich "badań".
Zapraszam do galerii zdjęć, J. Jasewicz.
"Militarna lekcja w plenerze"
27 marca uczniowie kl. I,II i IV, aktywnie uczestniczyli w kilkugodzinnej militarnej lekcji, opartej na pokazach uzbrojenia i sprzętu wojskowego, wyposażenia oraz działania żołnierzy w symulowanych sytuacjach bojowych.
Pokazy adresowane były do dzieci i młodzieży przedszkoli i szkół naszego województwa.
My też tam byliśmy, zwiedzaliśmy i wspaniale się bawiliśmy!
Wszystko można było obejrzeć z bliska, dotknąć, wypróbować, a żołnierze instruktorzy zadbali, by na ich punktach było wyjątkowo atrakcyjnie i aby każdy mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego.
Strzelanie z broni, jazda na bojowych wozach, zwiedzanie wnętrza czołgu, przymierzanie kamizelek kuloodpornych, hełmów, masek, obserwacja pokazu odparcia ataku terrorystycznego..., to tylko część atrakcji przygotowanych dla uczestników zajęć militarnych.
Aby zaspokoić ciekawość zwiedzających, żołnierze udzielali odpowiedzi na tysiące pytań dotyczących służby wojskowej, sprzętu, broni...
Dużą atrakcją była też prawdziwa wojskowa grochówka! Podana w warunkach polowych i pod dachem prawdziwego namiotu wojskowego, smakowała wyjątkowo!
Wycieczka SUPER! Wszyscy wrócili umęczeni, ale baaardzo zadowoleni i pełni niezapomnianych wrażeń!
Pani Monika Nowak zaprasza do galerii zdjęć.
Halina Błaszczyk
Bożonarodzeniowe jasełka dla seniorów naszej parafii
"Dzisiaj w Betlejem, dzisiaj w Betlejem
wesoła nowina..."
W niedzielne popołudnie, 14 grudnia, odbyło się w świetlicy szkolnej, spotkanie świąteczne seniorów Parafii pod wezwaniem św. U. Ledóchowskiej. Mali aktorzy z Teatru Muzycznego przygotowali i zaprezentowali bożonarodzeniowe jasełka. Byli pastuszkowie, królowie, dzieci z rodzicami oraz oczywiście Maryja z Dzieciątkiem.
Goście aktywnie uczestniczyli w jasełkach, śpiewając kolędy.
Spotkanie aktorów z seniorami zakończyło się wspólnym zaśpiewaniem kolędy "Wśród nocnej ciszy", w blasku zapalonych "zimnych ogni".
Wszystkim seniorom życzymy zdrowych, pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wielu powodów do radości, w nadchodzącym Nowym 2015 Roku.
Opiekunki Teatru Muzycznego
Monika Nowak, Halina Błaszczyk
Zapraszam do galerii zdjęć
Halina Błaszczyk
Wiosenny konkurs piosenki
19 marca odbył się wiosenny konkurs piosenki dla małych artystów z kl. I - III, pod hasłem "Wiosna, piękna i radosna". W muzycznych zmaganiach konkursowych zaprezentowało się 13 uczestników. Byli soliści i duety. Wszyscy wykonawcy, bez wyjątku, doskonale prezentowali się na "wiosennej" scenie! Nie tylko pięknie śpiewali, ale również pięknie wyglądali.
W roli prezenterów wystąpili uczniowie kl. II - Wiktoria Rucińska i Norbert Targosz, a oprawą muzyczną, w sposób profesjonalny, zajął się Kacper Robak z kl. IV.
Wszystkim wykonaniom uważnie przysłuchiwało się, a potem oceniło je, jury w składzie: p. wicedyrektor E. Kaczmarek, p. M. Nowak i p. K. Kszczot.
Nagrody zdobyli:
Gracjan Motławski - kl. I
Oskar Ossowski - kl. II
Hania Kotlarek i Jola Wysocka - kl. III
Wyróżnieni zostali:
Wiktoria Swoińska - kl. I
Marta Piechowicz i Jagoda Maciejewska - kl. II
Julia Czubala i Nikola Różańska - kl. III
Gratulacje!
Zapraszam do galerii zdjęć.
Organizator konkursu Halina Błaszczyk
Najmłodsi uczniowie witają wiosnę!
W pierwszy dzień wiosny w klasach 0 - III wiele się działo!
Z tej pięknej okazji każda klasa przygotowała plakat o tematyce wiosennej, ale... wiosenne słownictwo było nie tylko po polsku, mogliśny poczytać słówka angielskie i niemieckie. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęła klasa II. Brawa dla nich!
Pojawiły się również z wizytą Marzanny, jury wybrało najładniejszą, a najpiękniejszą panną okazała się Marzanka "zerówkowa". Jury w składzie pani wicedyrektor Ewa Kaczmarek i pani Beata Więcek zasługują na wielkie podziękowania za ciężką pracę.
Radosne zakończenie dnia (nie wiosny:)) mnóstwo słodkości i hałaśliwy, kolorowy pochód przez wieś. Niech wszyscy wiedzą, że szkoła hucznie powitała wiosnę. Niech zapominalscy przypomną sobie, że w piątek zawitała wiosenka!
Zapraszamy do galerii zdjęć.
Emilia Motko - Kotlarek, Monika Nowak
Konkurs regionalny dla uczniów klas I - III, druga część
Dwa dni po wycieczce dzieci nauczania zintegrowanego postanowiły sprawdzić swoje wiadomości, uczestnicząc w konkursie regionalnym. Były puzzle o tematyce naszego regionu, były zagadki, zestawy pytań dla wybranych uczniów. Pozostali uczestnicy wykonywali plakaty reklamujące Pałuki.
W zakresie wiedzy o naszym regionie zwyciężyli:
- Hanna Kotlarek klasa III,
- Jola Wysocka klasa III,
- Wiktoria Rucińska klasa II,
- Weronika Skwarczyńska z klasy II,
- Marysia Mika klasa I
- Julka Dąbkiewicz klasa I,
Wyróżnienie otrzymała Marta Przybylska z klasy III.
Najciekawszy plakat wykonali uczniowie klasy III. Oceną prac zajmowało się jury w składzie: pani Dyrektor Ewa Kaczmarek, pani Halina Błaszczyk oraz pani Alina Miławska.
Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy.
Zapraszam do galerii zdjęć.
Monika Nowak
Wycieczka do muzeum - przygotowanie do konkursu regionalnego dla klas I - III
"...Pałuki - to przepiękna kraina
od lasów, jezior i pięknych widoków
pałucki teren się cały ugina
zachwyca mnie o każdej porze roku..." (autor - Apolinary)
Pałuki to region historyczno – geograficzny i etnograficzny, położony w północnym krańcu Wielkopolski. Chcesz wiedzieć więcej? Wybierz się do Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie. Tak zrobili uczniowie klas I - III. Dzieci zwiedzając Magistrat i Basztę, uważnie słuchały wszelkich informacji o histori, tradycji naszego regionu.
Wycieczka ta była ważnym wstępem do Konkursu Regionalnego dla uczniów nauczania zintegrowanego..., ale o tym już niebawem.
Zapraszam do galerii zdjęć, wirtualnego pałuckiego świata.
Monika Nowak
REGIONALNA GALA BILARDOWA – Podsumowanie 2013 r. oraz Turniej o Puchar Burmistrza Łabiszyna
18 stycznia w Zespole Szkół w Lubostroniu spotkała się młodzież, opiekunowie i rodzice na kolejnej gali bilardowej. Wszystkich zgromadzonych powitała dyrektor szkoły Alina Borkowska. Następnie Stefan Kryszak – koordynator bilardu na Pałukach podsumował 2013 r. i przedstawił plany na nowy sezon sportowy. Dla grającej młodzieży , która odnosiła sukcesy sportowe w ubiegłym roku przygotowano puchary.
W skali krajowej sukcesy odnieśli : Magda Bonek i Mateusz Kuras z UKS Łabiszynianka oraz drużyna chłopców z UKS Dragon Janowiec Wlkp. W/w przywieżli trzy brązowe medale z Mistrzostw Polski UKS-ów i Juniorów. W skali regionalnej klubowe sukcesy odniosły drużyny dziewcząt i chłopców z UKS Dragon Janowiec Wlkp.
Podkreślono również fakt ,że to w Janowcu podczas otwarcia Regionalnego Centrum Bilardowego świętowano XX lecie bilarda na Pałukach. Indywidualne trofea regionalne wywalczyli : Magda Bonek z UKS Łabiszynianka Łabiszyn oraz Radek Giziński z UKS Lubostroń.
Podczas gali wręczono również statuetki dla dyrektorów szkół , którzy wspierają rozwój bilardu na Pałukach. Otrzymali je : Katarzyna Marciniak z Piechcina, Alina Borkowska i Ewa Kaczmarek z Lubostronia, Jacek Pietraszko i Krzysztof Kaczmarek ze Żnina oraz Ryszard Zygaj z Janowca Wlkp.
GALA – PAŁUCKA LIGA BILARDOWA 2013 ROK
Tradycyjnie już ostatnim punktem w programie Regionalnej Gali Bilardowej był turniej o puchar Burmistrza Łabiszyna. Była to pierwsza w tym roku sportowa impreza rozgrywana w ramach obchodów 15–lecia Uczniowskiego Klubu Sportowego „Łabiszynianka”. Do turnieju zgłosiło się 58 zawodników. Grano w odmianę 9 –bil.
Duży sukces odnieśli zawodnicy z UKS Lubostroń , którzy wprowadzili do półfinałów aż 2 zawodników. Pozostała dwójka to bilardziści z Janowca Wlkp. i Żnina. W pierwszym półfinale JULIA CHŁODZIŃSKA z UKS Lubostroń ograła 3:1 STANISŁAWA FLORCZAKA z Janowca. Natomiast w drugim półfinale BORYS KOZIEŁEK z UKS Pałuki Żnin wygrał 3:0 z ROBERTEM ŁAKOMYM z UKS Lubostroń.
Ostatni mecz finałowy był pięknym widowiskiem sportowym, w którym 12 letnia JULIA zmierzyła się z 17 letnim Borysem. Dobrze grająca zawodniczka z Lubostronia szybko uzyskała przewagę 2:0. Jednak starszy , bardziej doświadczony Borys grał coraz skuteczniej. Wygrał trzy kolejne partie. Wynik 3:2 dał jemu pierwsze miejsce, złoty medal i puchar Burmistrza Łabiszyna. A oto oficjalne wyniki :
- I m. BORYS KOZIEŁEK UKS Pałuki Żnin
- II m. JULIA CHŁODZIŃSKA UKS Lubostroń
- III m. STANISŁAW FLORCZAK UKS Dragon Janowiec Wlkp.
- III m. ROBERT ŁAKOMY UKS Lubostroń
Medale wręczali zwycięzcom opiekunowie i dyrektorzy szkół. Puchar za I miejsce Borysowi wręczył Sebastian Seifert. Sebastian , który jest wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski UKS-ów i Juniorów, zagrał na zakończenie gali jedną pokazową partię z Borysem w odmianę 8-bil. Turniej sędziowali : sędzia główny – Jaromir Brodecki oraz sędziowie przy stole: Rajmund Kotula, Marcin Ostrowski, Marek Orzechowski, Waldemar Breliński. Objawieniem turnieju był 10 –letni Dawid Borkowski z UKS Łabiszynianka , który gra zaledwie pół roku a wywalczył w turnieju wysokie V miejsce. ( zdjęcia w naszej galerii , w galerii tygodnika Pałuki ora Gazety Pomorskiej).
Informację przygotował Stefan KryszaK.
MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ
MITOLOGICZNY
Odbył się 16 stycznia 2014 roku w Zespole Szkół w Lubostroniu. Konkurs skierowany był do uczniów klas V i VI szkół podstawowych z regionu Pałuk. Każda szkoła mogła zgłosić maksymalnie 4 uczestników. Ostatecznie udział wzięli przedstawiciele szkół z Gąsawy, Ojrzanowa, Łabiszyn i Lubostronia.
Uczniowie mieli możliwość sprawdzić swoją wiedzę na temat kultury starożytnej Grecji, w szczególności znajomość mitów, bogów greckich, jak również związków frazeologicznych nawiązujących do wierzeń starożytnych oraz ikonografii tematycznej.
W ciągu 60 minut uczniowie rozwiązali Quiz multimedialny, badający znajomość ikonografii związanej z mitologią grecką oraz napisali test wiedzy. Następnie komisja konkursowa udała się do biblioteki sprawdzić prace a uczniowie mogli wypić herbatę i zjeść przygotowane słodkości. Po zliczeniu punktów komisyjnie została otworzona koperta z kodami i nazwiskami uczniów, którzy na samym początku wylosowali swój numer. Po rozkodowaniu prac okazało się, że największą ilość punktów i równocześnie pierwsze miejsce zdobył Kamil Serafin z SP Lubostroń. Pani Dyrektor Alina Borkowska osobiście wręczyła zwycięzcy główną nagrodę – Puchar Dyrektora Zespołu Szkół w Lubostroniu oraz nagrodę książkową. Miejsce drugie zajęła Kornelia Cudo z SP Lubostroń. Natomiast trzecie miejsca zajęli ex aequo Zuzanna Górna, Kacper Leżoń z SP Łabiszyn oraz Bartosz Omasta z SP Lubostroń. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy.
Poziom uczestników był niezwykle wysoki i jednocześnie wyrównany. O zajęciu pierwszych miejsc i kolejnych zdecydowały pojedyncze punkty. Dlatego w uznaniu organizatorów wszyscy uczestnicy są zwycięzcami i zdecydowanymi znawcami mitologii greckiej.
Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom gorąco dziękujemy za udział w konkursie, zaś laureatom składamy serdeczne gratulacje.
Organizatorki: Julita Jasewicz i Agnieszka Maciejewska - Balcerzak
BAJKOWE JASEŁKA
"To idzie dziarsko Czerwony Kapturek,
Znajoma ptaków leśnych i wiewiórek
Niosła w koszyku, dla chorej babuni
Ciasto i mleko, słodkie konfitury..."
Tegoroczne spotkanie Bożonarodzeniowe, nie oddalając się od tradycji Świąt Bożego Narodzenia wprowadziło nas w świat bajek i baśni. Uczniowie klasy 3 SP odgrywając rolę bajkowych postaci, pomogły zrozumieć historię narodzin Chrystusa. Bajkowa inscenizacja odzwiercieldała nasze charakterki i postępowania, ukazując naukę umoralniającą oraz wskazując życiowe motto.
"Dla was, niech to jest przestroga.
Jeśli nie chcesz być osłem
Słuchaj matki, ojca, Boga.
Złota rada przyjaciele:
Kłamstwa wcale, pracy wiele!"
Przedstawienie przeplatane było tradycyjnymi kolędami, wprowadzając nas w magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia.
Magdalena Olszewska-Sikora
Konkurs świetlicy szkolnej „ZŁOTA POLSKA JESIEŃ”
W listopadzie, w naszej świetlicy szkolnej, uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym "ZŁOTA POLSKA JESIEŃ". Oto zwycięzcy:
grupa uczniów młodszych:
I miejsce - Weronika Omasta
II miejsce - Julia Matuła
III miejsce - Natalia Wójcik
grupa uczniów starszych:
I miejsce - Joanna Piątek
II miejsce - Natalia Chróśniak
III miejsce - Filip Przybylski
Gratulujemy!!! Zapraszamy do galerii zdjęć.
Wychowawcy świetlicy
12 stycznia nasza szkoła włączyła się w akcję charytatywną Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym dniu członkowie SU Szkoły Podstawowej i Gimnazjum przeprowadzili zbiórkę pieniędzy w Lubostroniu, Jabłówku oraz w Ojrzanowie. Oprócz zwykłego kwestowania na terenie szkoły odbyła się także impreza, podczas której przybyli mogli obejrzeć przedstawienie Teatru Muzycznego przygotowane pod kierunkiem pań: H. Błaszczyk oraz M. Nowak i wziąć udział w loterii fantowej. Na tę okazję rodzice upiekli również ciasto, które można było skosztować w miłej atmosferze przy kawie i herbacie. Impreza została zorganizowana przez Samorząd Uczniowski pod kierunkiem opiekunów, przy współpracy Społecznej Rady Rodziców i wsparciu Dyrekcji szkoły. W sumie zebraliśmy 2659,91zł. Za pomoc dziękujemy panu woźnemu, paniom z obsługi oraz wszystkim, którzy przyczynili się do zebrania tak pokaźnej sumy.
Zapraszamy do galerii - A. Krupecka i A. Pogiel-Kantorska
Insenizacja szkolnej lektury
Dnia 31 pażdziernika 2014 roku klasa II gimnazjum przygotowała przedstawienie : Dziady- Święto Zmarłych dla gimnazjalistów w Lubostroniu. Wszystkich świętych to dzień, w którym wspomina się zmarłych. Uczniowie przygotowali przedstawienie, żeby przybliżyć uczniom gimnazjum starodawny obrzęd ludowy - dziady i pokazać, jak kiedyś obchodzono to święto. Po mistrzowsku odegrali swoje role. Radek Lipowski wcielił się w rolę Guślarza, Magdalena Świtała zagrała Zosię, postacie aniołków zagrali : Rózię - Klaudia Krych a Józia - Jakub Muszyński, Kruk - Agata Kłossok, Widmo złego pana - Weronika Kaczmarek, o tym co w życiu ważne przypominał chór - Weronika Byrtek, Marta Musolf, Jakub Iskra, Martyna Nowak, Patrycja Buczkowska a narratorami przedstawienia byli Aleksandra Wilińska i Filip Bizon. Aktorzy po mistrzowsku zagrali swoje role i przypomnieli prawdy moralne, które liczą się w życiu. Udowodnili sobie i innym, że praca z lekturą wcale nie musi być nudna, wręcz przeciwnie może dostarczyć wielu przeżyć i skłonić do refleksji.
R. Słowińska
Nauczycielom i wszystkim pracownikom Zespołu Szkół w Lubostroniu entuzjazmu w życiu, zrozumienia w oczach uczniów oraz satysfakcji w codziennej pracy
życzy
Samorząd Uczniowski