Jak co roku, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w regionalnym konkursie ekologicznym "Zachowaj piękno Pałuk na kolejne tysiąclecie". Celem przewodnim konkursu było dostrzeżenie i prezentacja piękna i harmonii w przyrodzie Pałuk. Do wyboru były dwie kategorie prac: fotografia i praca plastyczna, wykonana techniką dowolną.
Dwie uczennice z klasy II: Kornelia Cudo i Ania Wiatr zostały wyróżnione w kategorii - fotografia. Jury urzekła barwna prezentacja okazów przyrody najbliższej okolicy.
Gratulacje dla dziewczynek i życzenia dalszych sukcesów.
Halina Błaszczyk
Zakończyli projekt regionalny
6 maja uczniowie pierwszej klasy gimnazjalnej uroczyście zakończyli realizację ośmiotygodniowego projektu o tematyce regionalnej zatytułowanego "Pałac w Lubostroniu perłą w tradycji i historii Pałuk". Gimnazjaliści podczas publicznej prezentacji opowiedzieli zebranym między innymi o historii swojego regionu, kulturze i sztuce Pałuk. Pokazali także jak wyglądał tradycyjny strój pałucki, przypomnieli gwarę w specjalnie odegranej scence oraz częstowali tradycyjnym jadłem.
Na spotkaniu obecni byli między innymi dyrektor pałacu w Lubostroniu Andrzej Budziak, burmistrz Łabiszyna Jacek Idzi Kaczmarek i dyrektor Biblioteki Publicznej w Łabiszynie - Grażyna Błaszkiewicz. W ramach wymiany doświadczeń przybyli także uczniowie z Gimnazjum nr 13 w Bydgoszczy wraz z opiekunami.
W trakcie realizacji projektu uczniowie spotkali się ze znanymi ludzmi Pałuk, m.in. Mirosławem Binkowskim. Uczestniczyli w warsztatach gwarowych i sztuki ludowej. Odwiedzili cmentarz przy kościele św. Mikołaja w Łabiszynie i oddali hołd znanym Pałuczanom, którzy tam spoczywają. Wiele uwagi poświęcili również rodowi Skórzewskich i pałacowi znajdującemu się nieopodal szkoły.
Koordynatorkami projektu były: Regina Słowińska, Julita Jasewicz, Maria Sikorska.
Efektem końcowym jest Izba Tradycji i Historii Pałuk, która została otwarta podczas spotkania z inicjatywy p. J. Jasewicz i R. Słowińskiej.
Wewnątrz klasy znajdują się tablice przedstawiające historię Pałuk, dzieje rodu Skórzewskich i Lubostronia oraz zabytki regionu. Centralne miejsce zajmuje obraz Pałacu w Lubostroniu autorstwa - Kacpra Rambowicza. Ponadto w sali mieści się kącik gospodyni pałuckiej. Są też tam stroje ludowe i zabytkowe urządzenia domowe.
Krótki filmowy reportaż znajduje się na stronie Tygodnika Pałuk:
http://paluki.tygodnik.pl/tvpaluki/odtworz/117/Projekt_regionalny,_Lubostron.html
Zapraszamy również do szkolnej galerii zdjęć!
J. Jasewicz
Z okazji Tygodnia Bibliotek obchodzonego w dniach 8-15 maja b.r. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. dr Juliana Gerpe w Łabiszynie, zorganizowała konkurs „Pięknego czytania”, w którym wzięli również udział, uczniowie naszej szkoły. W konkursie, który odbył się 12 maja 2011 r. uczestnicy musieli zaprezentować w kilku zdaniach wybraną i przeczytaną przez siebie książkę, przeczytać najciekawszy fragment i zachęcić słuchaczy do sięgnięcia po tę właśnie pozycję. Książka musiała pochodzić ze zbiorów Biblioteki Publicznej, bądź jej filii. Bardzo się cieszymy, ponieważ nasi uczniowie odnieśli w konkursie duży sukces. I tak: Oliwia Rosińska z kl.”0” przygotowana przez p. M. Piaskowską, zajęła III miejsce, a Julia Janik z kl.I s.p., przygotowana przez p. M.Nowak –II miejsce w kat.kl.0-I. W kat. kl.IV –VI, II miejsce przypadło Marcie Łakomy z kl. V, przygotowanej przez p.M. Sikorską. W nagrodę uczennice otrzymały bardzo ciekawe książki i dyplomy, podobnie jak Jakub Janik z kl. III s.p., któremu organizatorzy w ten sposób, podziękowali za uczestnictwo. GRATULACJE!
Zapraszam do galerii zdjęć – Maria Sikorska
Uczniowie kl. I - III uwielbiają uczestniczyć w konkursach. Tym razem duże zainteresowanie wzbudził Gminny Konkurs na pisankę wielkanocną. Dzieci pracowały z dużym zaangażowaniem, wykorzystując różnorodne materiały i techniki. Lubostrońskie pisanki zostały zauważone i wyróżnione przez konkursowe jury. Troje uczniów zostało zaproszonych na wernisaż pokonkursowy, w czasie którego wręczono im nagrody.
Wyróżnieni artyści to:
Kornelia Cudo i Kamil Serafin z kl. II
oraz
Julia Chlodzińska z kl. III.
Gratulacje!
A. Miławska, M. Nowak, H. Blaszczyk
W ostatni szkolny dzień przed Świętami Wielkanocy, dzieci z Teatru muzycznego wystąpiły przed najmniejszą publicznością, w naszym przedszkolu. Zaprezentowana została inscenizacja świąteczna przeplatana wiosennymi piosenkami. Następnie odbył się konkurs wiedzy o zbliżających się świętach. Były zagadki, pytania i oczywiście świąteczne upominki. Na zakończenie przedszkolaczki zaprezentowały nam wiosenną zabawę rytmiczno - ruchową. Wszyscy bawili się znakomicie, a zakończenie było....bardzo słodkie.
Halina Błaszczyk, Monika Nowak
Dzieci z klas I - III brały udział w Gminnym Konkursie Piosenki Ekologicznej. Prezentowały się znakomicie, zdobywając czołowe miejsca.
Pierwsze miejsce zajęła Ania Wiatr z klasy II. Miejsce drugie przypadło Julce Janik, Julce Balcerzak, Julce Przybylak oraz Zosi Rambowicz z klasy II. Natomiast Wiktoria Światowa, Julka Chłodzińska, Kuba Janik oraz Michał Lemański wywalczyli miejsce trzecie. Gratulujemy małym wykonawcom.
Monika Nowak, Alina Miławska, Halina Błaszczyk
Najmłodsze klasy brały udział w dwuczęściowym konkursie ekologicznym. 11 marca odbył się konkurs wiedzy ekologicznej. Występujący wykazywali się wiedzą i umiejętnościami, a widzowie rozwiązywali zagadki, odpowiadali na pytania. Wszyscy się znakomicie bawili.
Następnie, w pierwszy wiosenny dzień odbyło się podsumowanie wcześniejszego konkursu, a potem uczniowie klas 0-III poszli pożegnać zimę. Każda klasa z własną Marzanną ruszyła nad rzekę Noteć. Odbył się radosny, wiosenny, kolorowy pochód. Nad rzeką wrzuciliśmy symboliczne kwiatuszki i nakazaliśmy zimie juz nie wracać tak szybko do nas. Po powrocie kukły jeszcze długo zdobiły naszą szkołę. Jak wyglądały te piękne panie? Zapraszam do galerii zdjęć.
....a wiosna na pewno jest już z nami!
Monika Nowak
Klasa I Gimnazjum w Bydgoszczy
W ramach wymiany doświadczeń pracy nad projektem edukacyjnym klasa I gimnazjum udała się do Bydgoszczy na zaproszenie Gimnazjum nr 16. Tam nasi uczniowie zostali oprowadzeni przez starszych kolegów po mieście, poznali zabytki i ich historię . Bydgoscy gimnazjaliści zakończyli swój projekt , wkrótce przyjadą do naszej szkoły na finał lubostrońskiego projektu. Zapraszam do galerii zdjęć - J. Jasewicz
Dnia 19 kwietnia 2011r. Gimnazjum w Lubostroniu już po raz trzeci gościło wykładowców i studentów z Uniwersytetu Techniczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Goście przyjechali do gimnazjalistów z pokazami z matematyki, fizyki i chemii.
Tematem przewodnim zajęć z matematyki była „Złota liczba”. Wykład prowadził mgr Przemysław Głowiński.
Chemicy pod kierunkiem dr Joanny Kowalik powadzili ćwiczenia i pokazy z zakresu „Pierwiastków i substancji chemicznych”
Tematem zajęć z fizyki była „Konwersja energii i pomiary temperatury”. Pokazy zostały przygotowane przez dr Adama Dittmar-Wituski i studentów fizyki.
Wszystko odbyło się w ramach programu „Za rękę z Einsteinem-edycja II”, w którym szkoła bierze udział od 2009 roku.
Dominika Olszewska
Dziś rozpoczął się egzamin gimnazjalny, który potrwa trzy dni. Już po pierwszym dniu wiemy, że nie będzie łatwo. Część humanistyczna, nasycona historią, dotyczyła patriotyzmu i okazała się bardzo trudna.
Ciekawe, co czeka naszych uczniów jutro? Życzę powodzenia.
A. M.- B.
DZIEŃ NA OPAK
To był dzień. Inny...Bombowy... Prawie wszyscy uczniowie klasy III B przyszli do szkoły bardzo dziwacznie przebrani. W ten sposób czczą już drugi rok dzień przed pierwszym kwietnia. Zwykle w takich przedsięwzięciach towarzyszy im wychowawczyni, p.Agnieszka Maciejewska - Balcerzak, ale w tym roku musiała być na konkursie...
Jednak III B to III B !
DZIEŃ TEATRU
Już drugi rok świętujemy z okazji Światowego Dnia Teatru. Tym razem oddaliśmy hołd sztuce teatralnej, organizując Konkurs Recytatorski "Poezja - kraina łezki, szczęścia i uśmiechu..." dla gimnazjalistów i Konkurs Interpretacji Teatralnej Utworu Poetyckiego dla uczniów szkoły podstawowej.
Jury konkursów wyłoniło zwycięzców. Gimnazjum: I miejsce- Robert Łakomy
II miejsce- Monika Krupecka i Sylwia Umińska
III miejsce- Klaudia Wiktorowicz
Szkoła podstawowa: I miejsce- Filip Przybylski, Faustyna Dziadek, Anna Wiatr
II miejsce- Julia Janik, Julia Balcerzak, Kacper Robak
III miejsce- Magdalena Świtała
Po zakończeniu zmagań recytatorów teatralna Grupa 3.3 zaprosiła wszystkich nauczycieli, przedszkolaków i uczniów na premierowy spektakl "Intermiś". Przedszkolaki bardzo żywiłowo reagowały na przygody misia i zajączka, co bardzo cieszyło aktorki świetnie ucharakteryzowane przez p. Mariolę Sikorską.
W sztuce wyreżyserowanej przez p. Agnieszkę Budziak - Osińską i p. AgnieszkęMaciejewską - Balcerzak wystąpiły:
nietoperz Feliks - Klaudia Gorączkowska
miś Michaś - Weronika Miler
zajączek Hycek - Marta Dobrowolska
Niedźwiedzki - Monika Krupecka
Zajączkowski - Natalia Warda
Lisica - Vanessa Dąbkowska
O dźwięk zatroszczył się p. Rafał Jakubczyk.
Michaś i Hycek zostali uratowani przez ojców z łap podstępnego "fy, fy, fy" Nietoperza. Ich kłopoty zaczęły się od nadmiernego zainteresowania grami w Intermisiu. Wy również postarajcie się więcej czasu spędzać na powietrzu, zamiast ślęczeć przy komputerze. Nawet Lisica zwróciła uwagę na to, że macie jakieś "dłuższe ręce i oczy takie wytrzeszczone od patrzenia w ekran". Posłuchajcie rady Michasia i Hycka: więcej ruchu "O, jołci - połci".
Gdy przebrzmialy ostatnie dźwięki piosenki o małych misiach, rozdano nagrody i dyplomy zwycięzcom konkursów, a aktorzy otrzymali słodkie upominki.
Miło rozpoczęty dzień...Dzień Teatru w Lubostroniu...
Agnieszka Maciejewska - Balcerzak
Gimnazjaliści recytują Czesława Miłosza
31 marca 2011 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie odbył się konkurs Powiatowy Konkurs Poetycki z cyklu "Malowane poezją" poświęcony twórczości Czesława Miłosza. Nasze gimnazjum reprezentowali: Monika Krupecka i Robert Łakomy.
Zachwycał wysoki poziom umiejętności recytatorów, którzy radzili sobie z bardzo trudnymi utworami Noblisty. Robert Łakomy został wyróżniony przez jurorów. Gratulujemy Robercie !
Agnieszka Maciejewska - Balcerzak
MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA
Cztery uczennice naszego gimnazjum: Klaudia Lampka, Klaudia Gorączkowska, Kinga Piotrowska i Klaudia Sipińska, 18 marca wzięły udział w eliminacjach II Międzyszkolnego Konkursu Pięknego Czytania w Zespole Szkół Handlowych w Bydgoszczy. Konkurowały z uczniami bydgoskich szkół i okazało się, że czytają naprawdę dobrze. Kinga Piotrowska i Klaudia Gorączkowska zajęły II miejsce i tym samym weszly na listę trzydziestu finalistów (16 gimnazjalistów i 14 licealistów).
19 kwietnia 2011 r. zmierzą się z bardzo trudnymi tekstami, tremą i umiejętnościami innych uczestników podczas FINAŁU w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy. Walczyć będą o Puchar Kanclerza Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Trzymajcie kciuki!
Agnieszka Maciejewska - Balcerzak
Warsztaty sztuki ludowej w Szubinie
Kolejnym etapem projektu edukacyjnego, realizowanego w klasie I gimnazjum było zdobycie wiedzy praktycznej na temat sztuki ludowej Pałuk. W tym celu uczniowie udali się z opiekunami: p. Reginą Słowińską, p. Julitą Jasewicz. i p. Marią Sikorską do Szubińskiego Domu Kultury. Wzieli udział w specjalnych warsztatach prowadzonych przez Panie Jadwigę i Małgorzatę Bołka - regionalne artystki, których prace cieszą się uznaniem na Pałukach. Za swoją wieloletnią działalność i podtrzymywanie tradycji regionalnej p. Jadwiga Bołka została nagrodzona najwyższym odznaczeniem w gminie Szubin - Medalem im. Sędziwoja Pałuki. Młodzież pod kierunkiem Pań wykonała kwiaty i kropidła pałuckie, a także poznała różne techniki zdobnictwa jaj wielkanocnych. Po treningu cierpliwości i pozyskaniu wiedzy o zwyczajach świątecznych wszyscy udaliśmy się do Łabiszyna. Tam na parafialnym cmentarzu wróciliśmy pamięciom do dawnych, zasłużonych dla regionu postaci – Erazma Rykaczewskigo, Juliana Gerpe, Kazimierza Mielęckiego i rodziny Radziwiłłów. Poznaliśmy też wizerunki herbu Skórzewskich i Radziwiłłów znajdujące się przy nawie bocznej kościoła, w miejscu dawnego wejścia do kapliczki patronackiej Skórzewskich.
Zapraszamy do galerii zdjęć:)
W sobotę,26 marca 16 bilardzistek z Mamlicza,Janowca Wlkp,Żnina,Łabiszyna i Lubostronia. walczyło o puchary.Turniej przeznaczony był tylko dla dziewcząt i miał charakter sportowo-integracyjny.Wszystkie zawodniczki powitała dyrektor Zespołu Szkół Alina Borkowska. Po losowaniu rozpoczęto pojedynki w odmianę 8-bil. Do największych niespodzianek można było zaliczyć zwycięstwo Oli Piąstki nad doświadczoną Anią Klonowską / obie z UKS Łabiszynianka/ oraz porażkę Marty Leśniewskiej z młodziutką Weroniką Derezińską / obie z UKS Lubostroń/.
W pierwszym półfinale zmierzyły się Madzia Bonek z Łabiszyna ,która ograła koleżankę Joannę Napierała z Janowca Wlkp. W drugim półfinale zagrały dwie bilardzistki z Lubostronia. Tutaj Madzia Świtała łatwo wygrała z Weroniką Derezińską.Mecz finałowy to pojedynek M.Bonek z UKS Łabiszynianka oraz M.Świtała z UKS Lubostroń.W tym pojedynku lepsza okazała się bilardzistka z Łabiszyna. Wynik 2 :1 dał I miejsce M,Bonek. A oto miejsca zajęte przez pierwszą ósemkę zawodniczek.
1.Bonek Madzia - UKS Łabiszynianka
2.Świtała Madzia - UKS Lubostroń
3.Napierała Joanna - UKS Dragon Janowiec Wlkp.
3.Derezińska Weronika -UKS Lubostroń
5.Lustig Patrycja - UKS Dragon Janowiec Wlkp.
5.Kłossok Agata - UKS Lubostroń
5.Piąstka Ola - UKS Łabiszynianka
5.Leśniewska Marta - UKS Lubostroń
Pamiątkowe puchary i biladrowe gadżety wręczyła opiekunka sekcji bilardowej p. Dominika Olszewska.Turniej sędziował p. Stefan Kryszak.
Już teraz zapraszamy bilardzistów z Pałuk /rocznik 1994 i młodsi/ na eliminacje do Mistrzostw Polski Juniorów ,które odbędą się w dniach 2-3 kwietnia w klubie Maximus w Bydgoszczy.Zapisy na miejscu w klubie już od godz.9.30.
Dominika Olszewska
Konkurs piosenki dla kl. I - III "Wiosna, piękna i radosna"
"...Krążą nad domem boćki znajome,
goście zza siedmiu mórz.
I po tym można od razu poznać,
że wiosna przyszła już ..."
Co roku, razem z przyjściem wiosny, uczniowie kl. I - III biorą udział w Konkursie piosenki "Wiosna, piękna i radosna". Tradycyjnie witają wiosnę piosenkami. W tym roku organizatorami konkursu byli uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią. Całość w profesjonalny sposób poprowadzili: Kornelia Cudo i Kamil Serafin, natomiast oprawą muzyczną zajęła się Ania Wiatr. Piosenki przygotowane przez uczestników były melodyjne i bardzo rytmiczne - wprawiały w radosny nastrój. Jury konkursowe, w składzie: p. dyrektor A. Borkowska, p. M. Nowak i p. A. Miławska, nagrodziło 3 uczniów i wyróżniło 5.
Nagrodzeni:
Julia Przybylak - kl. I
Joanna Piątek - kl. II
Kuba Janik - kl. III
Wyróżnieni:
Zosia Rambowicz - kl. I
Faustyna Dziadek - kl. II
Weronika Derezińska - kl. II
Roksana Nowak - kl. III
Julia Chłodzińska - kl. III
Brawo!!! Zapraszam do galerii zdjęć.
Halina Błaszczyk
Dzień Samorządności !
Dzień 21 marca został ogłoszony w naszej szkole Dniem Samorządności.Na apelu, który rozpoczął się o godz. 8:00 pani dyrektor Ewa Kaczmarek przekazała władzę uczniom. W tym dniu przedstawiciele samorządów uczniowskich i trójek klasowych wcielili się w role nauczycieli. Prowadzili lekcje oraz pomagali dyżurować podczas przerw. W celu zintegrowania " nowego" grona pedagogicznego stworzono specjalny pokój nauczycielski. Było wesoło, sympatycznie, a przede wszystkim inaczej niż zwykle. Niezwykłości temu dniu dodawały kolorowe stroje uczniów. To efekt ogłoszenia z okazji przypadającego na ten dzień pierwszego dnia wiosny konkursów: Na najbarwniej ubraną klasę (uczniów) i Na najładniejszą Marzannę. Przepięknie wykonane przez klasy Marzanny zostały umieszczone przed budynkiem szkoły. Ten przemiy dzień zakończył się przekazaniem władzy dyrekcji szkoły. Organizatorami tego małego zamieszania byli członkowie samorządów uczniowskich: szkoły podstawowej i gimnazjum wraz z opiekunkami: panią Agnieszką Maciejewską - Balcerzak oraz panią Aldoną Krupecką.Zapraszamy do galerii zdjęć.
Wyniki konkursów.
W konkursie - Na najbarwniej ubraną klasę: wygrali:
w klasach: I - III (sz.p) - kl. II
w klasach: IV-VI - kl. V
w klasach: I-III ( gimn.) - kl. IIIB
W konkursie - Na najładniejszą Marzannę:zwycięzcami zostali:
w klasach: I - III (sz.p.) - kl. II
w klasach: IV-VI - kl. VI
w klasach: I-III ( gimn.) - kl. IIIB
Gratulujemy!
Tekst: Aldona Krupecka
Zdjęcia: Regina Słowińska i Aldona Krupecka
Z okazji "Światowego Dnia Poezji" pt. "Moje miasto, moja wieś" klasy I - III postanowiły zmierzyć się z poezją i wzięły udział w Gminnym Konkursie Poetyckim. Tworzenie wierszy to trudne zadanie, ale uczniowie spisali się znakomicie, ...pewnie dlatego, że pisali o swoich pięknych okolicach...
"To szum wiatru w lesie świerkowym,
to zachwyt codziennie czymś nowym,
to praca ludzi szybko i w biegu,
to ślady kota na białej kartce śniegu.
Ojczyzna
To czerwona kula Słońca o wschodzie i zachodzie,
Pachnące jabłka w sadzie
I moje odbicie w Noteci wodzie."
Uczniowie odnieśli duże sukcesy. I miejsce zbobyła uczennica klasy II - Kornelia Cudo. II miejsce przypadło Łukaszowi Wysockiemu, A III miejsce zdobyła Klaudia Baran. Były również wyróżnienia. Zdobyli je: Anna Wiatr, Julia Balcerzak oraz Kacper Cudo. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udzial i piękne książeczki. Zwycięzcy recytowali swoje wiersze, a oklaskom nie było końca. Organizatorzy zapewnili nam wspaniały klimat i pyszny poczęstunek.
Zapraszamy do naszej galerii, tam zobaczycie naszych młodych poetów:).
Halina Błaszczyk, Monika Nowak
Dziasiaj klasa I gimnazjum oraz uczniowie z kółka bibliotecznego gościli na lekcji historii - p. Mirosława Kaźmirza Binkowskiego. Ten wielki miłośnik Pałuk, autor ksiązki „ Mój słownik gwary pałuckiej” wprowadził wszystkich słuchaczy w tajniki gwary. Opowiedział o procesie wypierania gwary przez język literacki, o genezie swoich zainteresowań, przygotowaniach i pracy nad słownikiem. Recytował również swój wiersz, przybliżył fonetykę słów gwarowych, a na koniec sprawdził u uczniów znajomośc i wyczucie języka poprzednich pokoleń. Podczas lekcji okazało się, że wiele słów jest używanych do dziś, często nieświadomie posługujemy się pałucką mową. Znane uczniom były "huby", "aplegra", czy "gzuby". Była także możliwośc zadania ciekawych pytań pisarzowi. Po zakończeniu lekcji p. Julita Jasewicz przekazała w imieniu klasy p. Mirosławowi K. Binkowskiemu obrazek przedstawiający Pałac w Lubostroniu na pamiątkę niecodziennego spotkania. Autorem pracy był uczeń - Kacper Rambowicz, który specjalizuje się w szkicach węglem.Obecne podczas spotkania były p. wicedyrektor E. Kaczmarek oraz opiekunki projektu p. Regina Słowińska, p. Julita Jasewicz. i p. M. Sikorska.
Zapraszamy do galerii zdjęć.